Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost
1. pozitivna [ 89 ] [67.42%]
2. negativna [ 43 ] [32.58%]
Answers total: 132






256
poruka na forumu
3 109



post # 121 | 09.05.2012 , 3:15 PM

Quote (ProkletaJerina)
Naravno kad bi uzeo da procitas nesto sto su pisali ljudi koji su ni krivi ni duzni zavrsili na Goli Otok, ne bih isto razmisljao

ne nije to u pitanju. zavrsili su i ja im nista ne mogu. ali nadam se da ces se sloziti oko toga da je tito razvio jugoslaviju , bili smo 3. u svetu po naoruzanju i vojsci , bolje se zivelo ,... to sto su ljudi otisli na goli otok spada u "manje bitne" stvari kada se sve ostalo uzme u obzir. ne kazem da nije bitno i da nije strasno, ali to sve nestaje dobrim sto je ucinio.

We Are Changing Future Forever!









96
poruka na forumu
4 8



post # 122 | 10.05.2012 , 0:15 AM

Ima istine u tome za goli otok,al ste malko pretjerali na taj otok su isli samo tesko osudjene osobe ,nije to islo tek tako op potukao se pa na g.otok. A goli otok ti dodje kao danas smrtna kazna u svijetu. Teski zlocini. Mada ga je sladje nakon 10ubistava poslat na g.otok nego ubit neka se pati cio zivot. A nije tito gradio vec narod. Nije tito davao pare vec narod ,sam ih je on preusmjeravao. Zemlja kojoj nije potreban uvoz sa strane je neprijatelj velikim silama. Yugoslavija,egipat ,libija u kojoj se pravila rijeka zivota da prehrani cijelu sjevernu afriku. Korea itd. Sad ce na red kina uskoro

Volim te Lejla <3









183
poruka na forumu
157 1161



post # 123 | 10.05.2012 , 0:18 AM

Nece oni tako lako na Kinu,ipak je Kina sila,nas su lako rsturili tehnikom "Zavadi pa vladaj". Uostalom,samo su politicari videli korist od svega,tako je bilo uvek i tako ce i biti. A na goli otok nisu isli samo teski zlocinci,vec i politicki protivnici.








2
poruka na forumu
3 10



post # 124 | 10.05.2012 , 1:10 AM

Ljudi su podeljeni sto se misljenja o Marsalu tice...neki kazu da je bio ekstra drugi da je bio ubica i tiranin u to ne ulazim...moje misljenje je podeljeno sto se mene tice tada se zivelo bolje nego sada ali nije samo Tito zasluzan za to jeste da ima dosta zasluga ali nije on jedini zbog koga si tada imao lepu sadasnjost i jos bolju buducnost,ali sa druge strane on je sa nekim svojim postupcima i potezima i svakako nacinom na koji je vodio drzavnu politiku pokrenuo nesto tacnije postavio je dobre temelje da mrznja izmedju Srba i Hrvata eksplodira posle njegove smrti...jer niko nije smeo realno u njegovo vreme da prica o nekakvoj podeli i svaki njegov zakon i svaka njegova rec se prihvatala bez pogovora za to mu treba odati priznanje ali ti postupci nisu uvek bili u korist svih pa se polako razvijala ta mrznja medju narodima koja je posle njegove smrti brzo uzela maha...on nije kriv za rat za to su krive nase budale koje smo mi izabrali za njegove naslednike ali svakako je doprineo da netrepeljivost izmedju naroda ex juge bude mnogo veca nego sto je bila pre njega,ja nisam Titomrzac samo sam realan








2427
poruka na forumu
345 2552



post # 125 | 10.05.2012 , 1:20 AM

ja koliko sam do sad čuo da se na goli otok išlo i ako opsuješ državu ili Tita, ili udariš milicajca :)








547
poruka na forumu
46 1072



post # 126 | 10.05.2012 , 3:49 AM

Quote (Almir)
ja koliko sam do sad čuo da se na goli otok išlo i ako opsuješ državu ili Tita, ili udariš milicajca

Ma islo se i za sitnije stvari to je ono neosporivo...svaki rezim ima mnogo mana...ja sam na pocetku rekao da ne ulazim u to kakva je licnost bio TiTo...za njega mene iskreno ono... boli briga... da nekazem nesto drugacije...ali da se bolje zivelo i da je bilo bolje to je sigurno tacno...90% ljudi ovde je u pravu...ima i onih 10% koji nemaju pojma o cemu govore
Ja sam usao u kracu raspravu sa Jerinom i ispalo je da sam naklon Titu i tom rezimu...verovatno i izgleda ono tako...ali istina je da nisam licno naklonjen nijednom pojedincu vec samo stanju i statusu zivota naroda za vreme tog rezima

Quote (ProkletaJerina)
Naravno kad bi uzeo da procitas nesto sto su pisali ljudi koji su ni krivi ni duzni zavrsili na Goli Otok, ne bih isto razmisljao, ali ces ti to da izbegavas posto ne ide u prilog tvom stavu.

Niko nikada...i za vreme NIJEDNOG rezima nije bio kaznjen za nesto sto nije bio ni kriv ni duzan...kao i svaka drzava...kao i svaki forum...kao za sve na svetu...postojao je a i danas postoji ZAKON i pravila...koja se moraju postovati
Ko se nije pridrzavao tih pravila i zakona zavrsavao je tamo gde je zavrsavao...bukvalno si znao sta te ceka isto kao sto i danas znas sta ce biti s tobom ako izvrsis neko krivicno delo
E sad da li je taj zakon bio previse strog i van svake pameti to je jedna potpuno nova tema i potpuno nova diskusija


Poruku je menjao/la Hectore - Cetvrtak, 10.05.2012, 4:01 AM

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









96
poruka na forumu
4 8



post # 127 | 10.05.2012 , 7:10 AM

Ja iskreno nisam cuo ,da je neko rekao ja opsovao tita oni mene bacise na goli otok jer je moj dajdža opsovao ,bio ispitan zasto je to uradio , dao im objasnjenja jest u marici fasovao u kombiju malo al nista toliko strasno .Ima dosta prica a niko ne pokaze crno na bijelo ...A i sto se tice vjerskih stvari nisi mogao puno budalasat , al je svako postovao ono sto si i kakav si niko ti nije niti psovao niti koji drugi djavo,jer moja majka-nena je bila musliman zivjela u zgradi gdje su vecina bili pravoslavci i krscani i nikad nije bilo niti problema niti uvreda sta vishe dolazili su joj i cestiat bajram i sve .Tako dapo onome sto ja znam sto sam vidio i procitao sto su moji preci osjetili Yugoslavija je bila nesto dobro dok korumpirana gamad nije preuzela vlast

Volim te Lejla <3









4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 128 | 10.05.2012 , 7:51 AM

Za mene je pozitivna, iz nekoliko razloga.
1. Ljudi nisu bili gladni kao sto su danas.
2. Bilo je posla za sve.
3. Nije bilo ja sam srbin, hrvat, musliman, ovo ono!

Potenciralo se na tome da je vazno biti covek, a ne koje si vere.
Potenciralo se da je rad najbolja odlika coveka.
Potenciralo se na radnim akcijama, a koje su danas radne akcije?
Savrsen organizovani kriminal. Ne kazem da ga onda nije bilo, ali nakon rata je bio u punom sjaju sve do danas.
Potenciralo se da porodica ode godisnje na more, a zapitajte se koliko je danas dece videlo more i tome sl.
Zalosno je da ljudi dizu kredite (znam jer radim u banci) da bi isli na more pa zeludac mi se okrene u utrobi.

Ali kao sto kaze moja Prokleta, misljenje je kao dupe svako ga ima, a to cesto kazem i ja a to je istina ziva. Subjektivnost je silovanje samog sebe. :)
I steta sto jos nije pozivio, bili bi nam zivi ujaci, ocevi, dede, stricevi, braca!

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










2427
poruka na forumu
345 2552



post # 129 | 10.05.2012 , 11:45 AM

DamirSuljic, ma pišem i ja sam čuo, nisam napisao: eh to je tako sigurno bilo.. ja bi volio kad bi se i sad tako radilo, barem za neke malo jače stvari ako ne za ove sitnice.
Pa kod nas ti hoće da uvedu zakon, prinudni rad umjesto izvršavanja zatvorske kazne (za slabije osuđenike), i da im za taj prinudni rad plaćaju dnevnice .. kakve svrhe ima od toga onda ? motiku u ruke, kuglu na nogu svezati i mrš na njivu kakve dnevnice bolan
lol








4116
poruka na forumu
1026 5825



post # 130 | 10.05.2012 , 12:17 PM

Quote (Almir)
i da im za taj prinudni rad plaćaju dnevnice

Bravo! I nema Almire slabijih osudjenika, svi su osudjenici, zasto je bolji onaj koji je ukrao od onog sto je ubio?
Danas sutra, taj sto je krao i ubice nekoga. Prema tome svi treba da se kazne.
A pre je policija tukla pa pitala razlog a sad ne mogu nista. Zato sto im zakon brani.

~~ Ubi me prejaka rijec! ~~
~~ Nista se ne zavrsava, sve se menja! ~~










96
poruka na forumu
4 8



post # 131 | 10.05.2012 , 12:21 PM

Quote (Almir)
Pa kod nas ti hoće da uvedu zakon, prinudni rad umjesto izvršavanja zatvorske kazne (za slabije osuđenike), i da im za taj prinudni rad plaćaju dnevnice


Nista onda evo posla :)) hehehe pocinimo kakve lakse zlocine i hajmo radit jer uskoro ce to biti jedini nacin da se covjek zaposli :)).Sto je najgore kod nas to vec u Bosni ima ,a ovim navodno vecim zlocincima sa vecim novcanicima naravno pruzena je sva gotiva u zatvoru .Tako da od ove nase demokratije nema nista.Nekazem ni da ih treba uderat ,al netreba ih ni pustit da uzivaju

Volim te Lejla <3







Mallena
1779
poruka na forumu
960 7696



post # 132 | 10.05.2012 , 12:38 PM

Smatram da smo generalno svi ovce i opet nam treba jedan cobanin njegove velicine da nas "utori"...

Added (10 Maj 2012, 12:38 PM)
---------------------------------------------

Quote (Almir)
ja koliko sam do sad čuo da se na goli otok išlo i ako opsuješ državu ili Tita, ili udariš milicajca


Ne ako opsujes, nego ako generalno uvrijedis.. Citala sam knjigu o tome kako je djevojka prepricala vic pred udbasem
"Normalno da je YU pobijedila na sajmu cvijeca jer je uzgojila bijelu ljubicicu tesku 80 i kusur kila!" i zaglavila na goli otok..

Pa i Seselj kad je doktorirao i Tito mu cestitai:
-Cestitam doktore!
-Hvala majstore!

Generalno.. uslovno receno goli otok i danas postoji, samo ovi nasi politicari to lagano odrade u rukavicama, kod Tita je bilo na javno!

U njegovo vrijeme trebalo je samo da zivis i budes "normalan":
Zavrsis skolu- odmah dobijas posao,
ozenis se- dobijas mali stan,
dobijes prvo dijete- dobijas veci stan,
dobijes drugo dijete- jos veci,
sa trinaestom platom placas sebi godisnje odmore,
od redovne plate ne prezivljavas kao danas nego zivis jako lijepo, a i uspijes ustediti cak,
u cijelom svijetu si dobrodosao,
YU pasos bio drugi po vrijednosti na crnom trzistu,...............

Pa sta ti je znacilo i da "zacepis gubicu" ako si vec i mogao da imas bilo sta protiv takvog sistema?!


Poruku je menjao/la MallenaBobbie - Cetvrtak, 10.05.2012, 12:29 PM

"Ne režite mi krila, ja ipak znam da letim tamo gdje se najteže leti, po realnosti!"









348
poruka na forumu
103 726



post # 133 | 10.05.2012 , 2:55 PM

Quote (DamirSuljic)
Ima istine u tome za goli otok,al ste malko pretjerali na taj otok su isli samo tesko osudjene osobe ,nije to islo tek tako op potukao se pa na g.otok. A goli otok ti dodje kao danas smrtna kazna u svijetu. Teski zlocini. Mada ga je sladje nakon 10ubistava poslat na g.otok nego ubit neka se pati cio zivot. A nije tito gradio vec narod. Nije tito davao pare vec narod ,sam ih je on preusmjeravao. Zemlja kojoj nije potreban uvoz sa strane je neprijatelj velikim silama. Yugoslavija,egipat ,libija u kojoj se pravila rijeka zivota da prehrani cijelu sjevernu afriku. Korea itd. Sad ce na red kina uskoro


Quote (Alpha)
ne nije to u pitanju. zavrsili su i ja im nista ne mogu. ali nadam se da ces se sloziti oko toga da je tito razvio jugoslaviju , bili smo 3. u svetu po naoruzanju i vojsci , bolje se zivelo ,... to sto su ljudi otisli na goli otok spada u "manje bitne" stvari kada se sve ostalo uzme u obzir. ne kazem da nije bitno i da nije strasno, ali to sve nestaje dobrim sto je ucinio.


Dragi prijatelju ono sto ti ovde nazivas "manje bitne" stvari u Americi se popularno naziva "kolateralna steta". To je nesto sto ja ne mogu ni u jednom "sistemu" da prihvatim. Da bi objasnila zasto samo cu da te potsetim na onu pricu kad je mala devojcica isla plazom i bacala nazad u more morske zvezde koje su bile izbacene iz vode i vec poceli da umiru. Tuda je prosao neki stariji covek i nasmejao se devojcici kako to sto ona radi nema smisla jer ona NIKAKO ne moze spasiti sve morske zvezde koje su izbacene i kako to nista ne znaci. Ona mu je odgovorila da znaci onima koje je vratila nazad :)

Quote (Hectore)
Niko nikada...i za vreme NIJEDNOG rezima nije bio kaznjen za nesto sto nije bio ni kriv ni duzan...kao i svaka drzava...kao i svaki forum...kao za sve na svetu...postojao je a i danas postoji ZAKON i pravila...koja se moraju postovati
Ko se nije pridrzavao tih pravila i zakona zavrsavao je tamo gde je zavrsavao...bukvalno si znao sta te ceka isto kao sto i danas znas sta ce biti s tobom ako izvrsis neko krivicno delo
E sad da li je taj zakon bio previse strog i van svake pameti to je jedna potpuno nova tema i potpuno nova diskusija


Naravno da je bilo ljudi koji nisu bili nista krivi,a zavrsili su tamo. Na primer, ne pricas sa komsijom zato sto njegov dud ulazi u tvoje dvoriste (nisam mogla nista banalnije da se setim, ali postojale su i banalniji razlozi). On ti lepo kaze, pomeri ogradu jer ces da naje*es i ti onako Balkanski zainatis se i neces to da uradis i on javi samo javi UDBI (i slicnima) da si to, to, to i to rekao ili ti ucinio protiv druga Tita i njegovom sistemu i "ocisti te". Prosto ko pasulj.
E sada, naravno ovo sto ja pisem ima smisla SAMO i SAMO za ljude koje ne zele da...
Quote (MallenaBobbie)
Pa sta ti je znacilo i da "zacepis gubicu" ako si vec i mogao da imas bilo sta protiv takvog sistema?!

Valjda nikad ni ja ni moji nismo znali da prosto "zacepimo gubicu" za "visih ideala" ;)


Poruku je menjao/la ProkletaJerina - Cetvrtak, 10.05.2012, 2:58 PM

Noli turbare circulos meos!
- Archimedes










547
poruka na forumu
46 1072



post # 134 | 10.05.2012 , 3:17 PM

Quote (ProkletaJerina)
Naravno da je bilo ljudi koji nisu bili nista krivi,a zavrsili su tamo. Na primer, ne pricas sa komsijom zato sto njegov dud ulazi u tvoje dvoriste (nisam mogla nista banalnije da se setim, ali postojale su i banalniji razlozi). On ti lepo kaze, pomeri ogradu jer ces da naje*es i ti onako Balkanski zainatis se i neces to da uradis i on javi samo javi UDBI (i slicnima) da si to, to, to i to rekao ili ti ucinio protiv druga Tita i njegovom sistemu i "ocisti te". Prosto ko pasulj.
E sada, naravno ovo sto ja pisem ima smisla SAMO i SAMO za ljude koje ne zele da...


Ovo je smesno...Kao prvo i tada si morao da imas svedoke i jake dokaze...jer se to smatralo jako ozbiljnom stvari...po tvojoj prici ispade da je ko je god hteo mogao koga hoce da baci u zatvor na foru "Pricao je protiv Tita i Rezima drzite ga"
To jednostavno NIJE tacno...a i logicki je ono MNOGO naivno...boze svasta...

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









348
poruka na forumu
103 726



post # 135 | 10.05.2012 , 3:23 PM

Quote (Hectore)
Ovo je smesno...Kao prvo i tada si morao da imas svedoke i jake dokaze...jer se to smatralo jako ozbiljnom stvari...po tvojoj prici ispade da je ko je god hteo mogao koga hoce da baci u zatvor na foru "Pricao je protiv Tita i Rezima drzite ga"
To jednostavno NIJE tacno...a i logicki je ono MNOGO naivno...boze svasta...


Licno poznajem 3 ljudi koji su na taj nacin zavrsili na Golom Otoku. Do duse ne na dugo, ali nebitno je. To su nepismeni ljudi koji nisu imali nikakve veze sa rezimom i gledali svoja posla. Naravno, imas pravo da mi ne verujes, pretpostavljam da je tako lakse da se "zzivi sa tim", ali ok :)
I kakav Bog sada tu pominjes...i posle Tita, Tito :)

P.S-Logika i naivnost ne pripadaju istoj grupi pojmova, tako da malo je bzvz sa se zajedno upotrebljavaju zar ne? :)


Poruku je menjao/la ProkletaJerina - Cetvrtak, 10.05.2012, 3:25 PM

Noli turbare circulos meos!
- Archimedes










547
poruka na forumu
46 1072



post # 136 | 10.05.2012 , 3:40 PM

Quote (ProkletaJerina)
Licno poznajem 3 ljudi koji su na taj nacin zavrsili na Golom Otoku. Do duse ne na dugo, ali nebitno je. To su nepismeni ljudi koji nisu imali nikakve veze sa rezimom i gledali svoja posla. Naravno, imas pravo da mi ne verujes, pretpostavljam da je tako lakse da se "zzivi sa tim", ali ok


Zelis reci da se nije desilo nikome da je nevino optuzen u sadasnjem vremenu? Pa naravno da se desavalo i uvek se desava...ocigledno to troje ljudi koje ti znas i koji su zavrsili tamo su bili Optuzeni...NIJE dokazano i pusteni su...Bilo ko da ode u policiju i da optuzi nekoga za krivicno delo...duznost policije i drzave je da to istrazi,resi i nadje dokaze

Pojam je Pojam...nemozes ih grupisati...ali ako ce ti biti lakse evo pojednostavnicu ti...
LOGICNO nemoze da bude je nego zatvaran u zatvor samo zato sto je nekom tako palo na pamet da prijavi bez razloga
NAIVNO je cak i verovati na su ljudi zaglavljivali zatvore zbog laznih optuzbi...i to od strane coveka kojeg je narod velike SFRJ postavio na vlast

PS: U buduce ako zelis da raspravimo nesto...nemoj mi to "rekla-kazala" vec daj Argumente...a nemoj mi se hvatat za neku gramatiku i skretanja s teme...forum sigurno nije mesto gde cu ja obracati paznju da li je gramaticki ili ispravno napisano nesto...

Ja sam osoba maximalne tolerancije...i prihvaticu 100% sve sto neko argumentuje a ako jos moze i da dokaze...priznat cu da sam pogresio i nauciti nesto novo...covek uci dok je ziv


Poruku je menjao/la Hectore - Cetvrtak, 10.05.2012, 3:43 PM

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









348
poruka na forumu
103 726



post # 137 | 10.05.2012 , 3:44 PM

Quote (Hectore)
PS: U buduce ako zelis da raspravimo nesto...nemoj mi to "rekla-kazala" vec daj Argumente...a nemoj mi se hvatat za neku gramatiku i skretanja s teme...forum sigurno nije mesto gde cu ja obracati paznju da li je gramaticki ili ispravno napisano nesto...

Nisam mislila na to u tom smislu. Htela sam reci da je NAIVNOST nesto sto si mi prepisao kao karakteristiku i pored toga sto me ne poznajes, a LOGIKA nesto sto se ne "postuje" uvek. Nelogicne stvari imas i u svakodnevnom zivotu.

Sto se tice ostatka komentara, ja cu ovde zavrsiti jer ovo prelaze moje subjektivne granice "dobrog ukusa" u diskusiji.
Izvini ako sam te uznemirila. Lep dan zelim svima :)


Poruku je menjao/la ProkletaJerina - Cetvrtak, 10.05.2012, 3:45 PM

Noli turbare circulos meos!
- Archimedes










547
poruka na forumu
46 1072



post # 138 | 10.05.2012 , 4:07 PM

I ja cu zavrsiti sto se tice mojih komentara jer poceo sam da ono "preteravam"
Nemas razloga da se izvinjavas nisam ni najmanje uznemiren ili uvredjen...sta vise jako mi je drago da sam imao dobrog sagovornika i da smo na neki civilizovan nacin prodiskutovali nase stavove...ja to jako postujem...


Poruku je menjao/la Hectore - Cetvrtak, 10.05.2012, 4:08 PM

"Kada bi neki ljudi skočili sa visine svog ega, na visinu svoje inteligencije, poginuli bi"









23
poruka na forumu
0 -37



post # 139 | 10.05.2012 , 5:23 PM

Tito je bio zlo za Srbe iz sledecih razloga :

Što je pola srpske teritorije dao drugim narodima.

Što je izveo narod u rat bez ikakve potrebe.

Što je za jednog Nijemca ubijeno 100 Srba.

Zbog saradnje sa ustašama.

Zbog Kosova i Metohije i današnje situacije.

Što je sve Srbe koji su bili podobniji,pametniji i bolji od njega likvidrao tokom rata,slao ih u najgore bitke.

Što danas na Srpskim teritorijama vijore se Hrvarske I Muslimanske zastave.

ITD....

Cura Marta s momcima se karta,suje sve'ca ukrali joj keca.

SVI ME VOLE I SVIMA SAM DUHOVIT!










96
poruka na forumu
4 8



post # 140 | 10.05.2012 , 7:03 PM

Napisao sam,ranije .Ukoliko mislis da se nije trebalo suprostavit Njemcima i trebaloo dopustit njemcima da pobiju i ostata civila onda neznam na koji nacin ti to razmisljas.Dalje ni centimetar poslije raspada Yugoslavije srbiji nije oduzeto pitaj historicare a za sadasnju situaciju krivi ljude koji su vladali 80-90+ godina ..
za hrvatske zastave neznam gdje vihore ,, al Muslimanske bgm ne vihore jer muslimanstvo je vjera ne drzava .
A ako mislis na zastave BiH =opet moram ti reci bosna nije muslimanska zemlja .Nemoze bit kad ne cini 90% muslimana vec nekih 50% il tako nekako :))

Al bilo bi dobro temu LOCK :)

Volim te Lejla <3



Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Search: