Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost
1. pozitivna [ 89 ] [67.42%]
2. negativna [ 43 ] [32.58%]
Answers total: 132






15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 41 | 08.08.2011 , 6:58 AM

Quote (Kenoocrazy)
Jugu je narod odrzao a ne Tito...moze biti kao sto je bilo samo narod da se slozi, sto je nazalost veoma tesko!!!!

ovaj je momak opet u pravu...

1943,jasenovacki logor je bio gotovo potpuno opkoljen partizanima... desetak komandira skupilo se i poslalo depesu Titu da su spremni da upadnu u logor i oslobode veliki broj logorasa,sam logor je cuvalo pedesetak ustasa (broj logorasa u tom trenutku je bio oko petnaest hiljada). Tito je sedam dana odbijao te zahteve,a kada su i osmi dan poslali istu depesu,desilo se nesto neobicno- po jedan komandir Srbin,jedan Hrvat i jedan Musliman,preko noci su ubijeni metkom u ledja.... Ostali komandiri vise nisu smogli hrabrosti da postavljaju nove zahteve.
Ovu pricu mi je ispricao moj deda koji je bio jedan od tih komandira. I to jos pre nego sto je Tito umro. Na dedinu sahranu stigli su saborci iz cele Juge... A tako i cika Mustafa iz msm Bihaca... On nam je tu pricu malo kasnije potvrdio...

Inace Tito je obilazio svog brata u Madjarskoj ,sretali su se ne znam gde,ali je ostalo zabelezeno da mu je navodno rodjeni brat rekao : Ti nisi Joza... Ti nisi moj brat....

@Assassin@, on i ne tvrdi da su svi na svijetu Srbi,nego da Srbi nisu stari sloveni... Ja sam citao i Dositejeve knjige ,u njima se nigde ne pominje slovensko poreklo Srba,vec Srbe stare naziva Ilirima....
Svakog pisca pre berlinskog kongresa koga procitas,a da je pisao o Srpskom poreklu govori o Srbima kao Ilirima i rascanima... Procitaj Marina Drzica... Jernej Kopitar takodje to istice...
Recimo da su to dokazi...

I niko ovde ne velica Srbe,samo iznosimo neke cinjenice apropo teze da nam je Tito negativan lik...
Tako da Vas molim da iznosite neke podatke koji ne vredjaju nikog...
POlemika mora da bude zdrava... smile

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2523
poruka na forumu
87 1228



post # 42 | 08.08.2011 , 9:58 AM

Dragi mojprijatelju Badule

Ovako možemo u nedogled,jer tema je takva,ali verovatno se nikad složiti nećemo iz razloga što po tom pitanju nismo istomišljenici.
Na svaki moj argument ti ćeš naći kontra argument i obratno,ali evo još malo polemike premda ne vidim svrhu.
Quote (badule)
Ako nisi primetio tih 50 godina su se Srbi najvise klali medju sobom.
Quote (tomo47)

Bilo bi mi drago,da me malo edukuješ,a u vezi međusobnih srpski pokolja za vreme titove vladavine

Quote (badule)
E pa sorry,ti gresis.


Ne prijatelju,mislim da ti grešiš,jer politiku jednog državnika gledaš kroz prizmu manjine,a pri tom zaboravljaš da je vrednost jedne politike u tome da pruži dobar život većini naroda,a ako si iskren priznat ćeš da je većina naroda živela bolje.
U prilog tome ne mogu a da ne pomenem...da smo 1967 godine imali isti privredni rast kao i Japan, a tada bili jača i stabilnija zemlja od Španije i italije tad su nam nudili ulazak u evro integracije. Nažalost....tada se nije imalo sluha pa smo naše mesto ustupili nekom drugom
Ja sam, imao sreću pa sam, zatekao nešto tog vremena koje je mnogima dalo obrazovanje, stalan i siguran posao,besplatno školovanje,besplatno lečenje,besplatne lekove, slobodu putovanja, veliki ugled u svetu itd itd

Quote (badule)
Dobri moj prijatelju sve je to radilo dobro do pocetka 70 tih dok su ljudi nosili trudodane na svojim ledjima.... Retko koja firma je dobro posle toga poslovala... Sve su koristile te famozne kredite koje mi danas otplacujemo...


Neznam što si se toliko uhvatio tih famoznih kredita,pa šta ako ih je i dizao nije ih sa sobom u grob odneo.Da li je postojala u to vreme zemlja u svetu koja se na neki način nije zaduživala....nije.Kad je drugi svetski rat završio,trebalo je zemlju iz pepela podići i izgraditi pa je i logično da se moralo i zaduživati.To što ti tvrdiš,kako mi sad vraćamo te kredite,grešiš brate ne vraćamo mi Titove kredite (navodno 5 milijardi $) koji su davno otpisani samo niko nema muda da to prizna,nego mi vraćamo 40 milijardi $ koje je ova demokratska vlast posle Tita zadužila,pitaš li se gdje su te pare i ko će ih vratiti,a svedoci smo da se i sada rasprodava ono sto je izgradjeno u Titovo doba .
Ne sporim da je uzimanjem kredita Tito možda kupovao i socijalni mir a ne radi li se to i danas. Ne sporim da je uveo i „socijalističko samoupravljanje“, koje je navodno dovelo dotle da se ne zna da li uopšte postoje vlasnici neke svojine. Danas je, hvala bogu, mnogo bolje - tačno se zna kome šta pripada i postoji nekoliko ljudi, bezobrazno bogatih koji upravljaju životima miliona drugih, sve siromašnijih. Zato ne čudi podatak da se najviše Titovih pristalica nalazi među siromašnim porodicama, dok su najvatreniji u satanizovanju Broza uglavnom oni koji su i u njegovo vreme uživali ogromne privilegije.
Dakle po meni i pre Tita ovaj narod je živeo loše,a poslije Tita ne živi nikako.Jedino se dobro živelo za vreme njegove vlaavine.
Svestan sam, bilo je i politickih procesa i golog otoka , medjutim tada su takve bile okolnosti u zemlji i svetu. A ne pomisliš li prijatelju da bi nam i sad dobro došao neki Goli Otok


Poruku je menjao/la tomo47 - Ponedeljak, 08.08.2011, 10:10 AM



Sex je kao skok s motkom,skačeš dok imaš motku










717
poruka na forumu
38 281



post # 43 | 08.08.2011 , 10:47 AM

badule, ma znam ja šta taj tvrdi...pa ako ima dokaze zašto ne mijenja historiju?! tek kad mu se ti dokazi priznaju i bude promjenjena historija tek tada ćete moći to da tvrdite i ja ću vam vjerovati...
tomo47, opet, svaka čast...











361
poruka na forumu
20 115



post # 44 | 08.08.2011 , 12:55 PM

Quote (badule)
ovaj je momak opet u pravu...


nije da sam ja rekao nesto protiv Tita, za mene je on pozitivna licnost...











717
poruka na forumu
38 281



post # 45 | 08.08.2011 , 2:22 PM

Kenoocrazy, normalno da je pozitivna ličnost...
bilo je nezadovoljnih naravno...uvijek ima neko nezadovoljan...ali u suštini večina je bila zadovoljna...











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 46 | 08.08.2011 , 2:53 PM

Quote (tomo47)
Bilo bi mi drago,da me malo edukuješ,a u vezi međusobnih srpski pokolja za vreme titove vladavine

Pa, zarad edukacije mogu da se potrudim:1.Zar Krcun nije uhapsio Drazu? 2.Zar srpska delegacija nije prodala Rankovica? 3.zar od rezolucije IB gotovo stohiljada Srba i Crnogoraca nije oterano na robiju ,ubijano i maltretirano. Pri cemu su im braca srbi i Crnogorci verni partiji oduzimali gradjanska prava,i njima i njihovim porodicama? O imovini da ne pricamo. 4. Zar od pocetka sezdesetih godina ne pocinje masovno doseljavanje albanaca na Kosovo i Metohiju i automatsko raseljavanje Srba,Hercegovaca i Crnogoraca koji su tamo vekovima ziveli? 5.Ili si mozda zaboravio na kljuc pri skolovanju oficira,dodeli radnih mesta,stipendija,podeli stanova....?
Ako ti to nisi nista video,cuo ,ni doziveo onda verovatno nisi ni ziveo u Jugoslaviji.
Quote (tomo47)
Neznam što si se toliko uhvatio tih famoznih kredita,pa šta ako ih je i dizao nije ih sa sobom u grob odneo

Ne hvatam se ja kredita Tomo,nego se on latio kredita koje je dobijao od Amerike da bi kupovao socijalni mir,uglavnom ljudi u glavnim gradovima nasih pokrajina.
Zar mislis da je gotovo 300 000 ljudi iz Jugoslavije,a najvise iz Srbije i Bosne. I ne pominjem da li su Srbi ili Muslimani ili Hrvati ili recimo Cigani ,u roku od deset godina od 1961-1971 otislo na zapad u pecalbu,zato sto je njima i njihovim porodicama bilo lepo? Ma ne... mozda su to bili elementi koji su bezali iz Juge? A od 1971-1978 jos toliko je otislo u zapadne zemlje.
Naravno Tomo da mi ne mozemo imati isto misljenje,posto tebe nije dodirnula ,izgleda,losa strana socijalizma.
Taj dobri drug Tito je mojoj porodici oduzeo 70 hektara sume,a imanje i okucnicu nam je ostavio.
I ne samo nama....
Taj dobri drug Tito je mnogima oduzeo imovinu koju ova drzava ne zna kako da vrati.
Citajuci moj post mogao si da procitas da sam napisao kako se zivelo bolje,ali... neko jeste -neko nije...
Danas se zivi losije,ali su Titovi sledbenici i doveli do raspada ove zemlje... Verovatno su od njega ucili politiku...
A vidis ,dobri moj Tomo,mene ceo zivot prati beleg njegove dobrote.
I da ,ja sam i tada a i sad pripadam siromasnoj porodici. A do rata je nasa porodica imala 150 hektara zemlje ,300 krava.preko hiljadu ovaca,i jos mnogo toga.
E bas mi je drago sto si ti ziveo lepo,a moja porodica,zahvaljujuci drugu TITU,izgubila sve pa cak i gradjanska prava.
Ako mislis da smo mi bili u manjini,onda si previse citao BORBU za vreme druga Tita.
Da ziveo sam i ja lepo. Mogao sam da kupim zvake,a Rumuni nisu dok nisu ubili svog predsednika.
Mogao sam da se zaposlim samo kao cuvar ili fizicki radnik... iako sam imao gotovo zavrsen fakultet,svuda su me pratile karakteristike Tomo,koje su govorile da sam ja kulachki potomak.
A nas uspeh 1967,privredni,toliko je bio jak da su se studenti digli na protest 1968.
MA NEMA VEZE TOMO ZA ZIVOT MOJE PORODICE-MI SMO SAMO MANJINA.

A Jugoslavija je po mome misljenju trebala da ostane u celini,ali kao konfederacija,tako bi nam svima bilo lepse,a i rata ne bi bilo. Ali... Titova deca- Fr.Tudjman i Slobodan Milosevic su mislili da je bolje da ratujemo.

Da ne bi dalje polemisali,ja sam izneo sve svoje argumente.
A vi vidite kom obojci kom opanci ...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









717
poruka na forumu
38 281



post # 47 | 08.08.2011 , 3:01 PM

badule, za večinu toga se slažem...ali bilo je mnogo više dobrih stvari koje je Tito uradio...ti bi to trebao znati najbolje...u svakom sistemu imaju neki koji su loše prošli i nezadovoljni su...











2332
poruka na forumu
1535 10625



post # 48 | 08.08.2011 , 3:41 PM

Ostavite coveka da odmara u svom grobu...Ko god bio,u to vreme se jeste zivelo veoma dobro...











717
poruka na forumu
38 281



post # 49 | 08.08.2011 , 3:47 PM

Nikolakuzzz, čekao sam i tebe da izneseš svoje mišljenje biggrin
mislio sam da češ i ti da se uključiš u raspravu...al et kratko i jasno si reko sve biggrin











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 50 | 08.08.2011 , 5:20 PM

pa eto ubediste i mene...
I ja mislim da je pozitivan...
Super pozitivan...
Ma.. kakvi super- HIV POZITIVAN!!! biggrin biggrin biggrin

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









61
poruka na forumu
47 62



post # 51 | 08.08.2011 , 5:26 PM

pozitivac smile

Benjo









2332
poruka na forumu
1535 10625



post # 52 | 08.08.2011 , 5:38 PM

Quote (@Assassin@)
Nikolakuzzz, čekao sam i tebe da izneseš svoje mišljenje
mislio sam da češ i ti da se uključiš u raspravu...al et kratko i jasno si reko sve

biggrin :D











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 53 | 08.08.2011 , 6:17 PM

Quote (@Assassin@)
badule, za večinu toga se slažem...ali bilo je mnogo više dobrih stvari koje je Tito uradio...ti bi to trebao znati najbolje...u svakom sistemu imaju neki koji su loše prošli i nezadovoljni su...

Pa upravo to i govorim. Znam ja to najbolje,moja je porodica u toj MANJINI o kojoj pricate ti i Tomo....
Ali eto... Zarad druzenja reci cu i ja da je pozitivan lik iako mu nikad na grob otici necu,nit cu i jedan sekund zaliti sto je umro...
A u dusi cu uvek nositi ono sto su me moji djedovi naucili: POSTUJ SINKO SVAKOGA I SVAKOM POMOZI,A I ONOM KO TE ZGAZI U NEVOLJI NE OKRENI LEDJA. A TITU SE NE KLANJAJ NI DA TI JE GLAVA U PITANJU.

Da napomenem samo da su mi i jedan i drugi djed clanovi KPJ od 1934 tj od 1941. godine i umrli su kao clanovi te partije.
Ucestvovali su u ratu od prvog do poslednjeg dana ,boracku penziju nisu ni trazili jer su bili uvereni da ce ih se partija setiti kad onemocaju.... sad

Pa da zakljucim moje izlaganje ovde:POZITIVAN je,DJAVO GA NOSIO... angry

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









717
poruka na forumu
38 281



post # 54 | 08.08.2011 , 6:59 PM

badule, hehe...a dobro ova rasprava se vrtila u krug pa je najbolje popustiti biggrin al et heh











1005
poruka na forumu
49 230



post # 55 | 08.08.2011 , 8:06 PM

Nikolakuzzz,
Quote (@Assassin@)
badule, ma znam ja šta taj tvrdi...pa ako ima dokaze zašto ne mijenja historiju?! tek kad mu se ti dokazi priznaju i bude promjenjena historija tek tada ćete moći to da tvrdite i ja ću vam vjerovati...


Ne moze da menja istoriju jer je sam protiv svih...Da ti objasnim:ovo je zavera protiv nas Balkanaca a njemu veruju svi,cak i ti sto su napravili tu zaveru ali oni nece da dopuste da on promeni istoriju,jer oni imaju neki kompleks od nas.

Twitter: https://twitter.com/marestrpc









717
poruka na forumu
38 281



post # 56 | 08.08.2011 , 8:33 PM

jaobrate, pa dobro...ne znam ja o tome ništa...ali mislim da neko mora biti bolestan da ne dozvoljava da istina izađe na vidjelo i to još se desilo prije mnogo, mnogo godina...ne vidim onda njihove interese što tu zavjeru prave...











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 57 | 08.08.2011 , 8:34 PM

Quote (jaobrate)
jer oni imaju neki kompleks od nas.

Nemaju kompleks
Ali imaju razloga da lazu kako su austrougari jos od rimskog carstva na ovim terenima...
Ali daleko smo odmakli od teme...
I duboko se uvukli u nju...
A pitanje je jednostavno: POZITIVNA ILI NEGATIVNA LICNOST...

ZA MENE I MOJU PORODICU DUBOKO NEGATIVNA LICNOST
Ali zarad druzenja reci cu da je POZITIVAN iako je svima iz dosadasnje polemike jasno da uopste ne mislim tako...
POZITIVAN JE DABOGDA SE NIKAD U GROBU NE SMIRIO. smile

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









717
poruka na forumu
38 281



post # 58 | 08.08.2011 , 8:58 PM

badule, hehe u pravu si mi ovdje počeli o svemu po malo...
al et valja nekako ubiti dosadu pa mora se malo i raspravljati...











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 59 | 08.08.2011 , 9:39 PM

@Assassin@, polemika je dobra kad je zdrava,kad neko iznosi svoje stavove ZA i PROTIV...
Jednoga dana tako ces u poslu i zivotu polemisati,zato se trudi da ti ostrascenost u polemici ne predje u napad.
Niti da potpuno negiras suparnika u polemici.
Ako je polemika zdrava uvek se nesto novo moze nauciti i iz toga izvuci korist... smile

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









717
poruka na forumu
38 281



post # 60 | 08.08.2011 , 10:30 PM

badule, hvala na savjetu :d





Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Search: