Samo registrovani članovi mogu pisati porukice.
[Zatvori]

Forum moderator: MarijanaBK1  
Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Tito - pozitivna ili negativna istorijska ličnost
1. pozitivna [ 89 ] [67.42%]
2. negativna [ 43 ] [32.58%]
Answers total: 132






2523
poruka na forumu
87 1228



post # 61 | 09.08.2011 , 1:31 PM

Znao sam kuda će me ova rasprava odvesti,znao sam da ću sa svojim mišljenjem povrediti svakog onog ko nije moj istomišljenik,a opet me Đavo natera kraj Morave,a ne umem da plivam (čitaj ne podnosim kad nekog povređujem).Zbog toga na ovu temu je ovo moj zadnji post.
Zahvaljujem se Badule na edukaciji,i ako su to stvari koje su meni veoma dobro poznate.Veoma vešto si izbegao zamenom teza pravi odgovor na moje pitanje a znao si da ja nisam mislio na taj vid ratovanja srba nego na oruzani sukob srba sa bilo kim.Navedi mi još jednog vladara pod kojim su srbi bili bez rata(oružanog sukoba) skoro 50 godina
Tvoji navodi od tačke 1 do 5 su meni veoma dobro poznati,a naročito tačka 5 zbog koje sam 32 dana i odležao,ali ne krivim Tita za to,nego poltrone oko njega koji su mu servirali što njima paše i dovodili ga pre svršen čin.
Dakle sve sam to video,čuo i doživeo prema tome i sve vreme bio u Jugoslaviji
Meni je iskreno žao što je tvoja porodica doživela i proživela sve te golgote koje si naveo i za to razumem tvoju ogorčenost.Da su moji pre rata bili bogataši pa bez svega ostali možda bi i ja na to tako gledao.Ali igrom slučaja bili su siromašni i pre i posle rata,ali su svojim radom za vreme Tita obezbedili sebi sasvim solidan život,za razliku od mene koji danas živim u demokratiji i u više partiskom sistemu i ne mogu sastaviti kraj sa krajem.
Quote (badule)
Neznam što si se toliko uhvatio tih famoznih kredita,pa šta ako ih je i dizao nije ih sa sobom u grob
odneo


Opet zamenjuješ teze.Moje pitanje se nije odnosilo na to ko je dizao kredite nego u što su krediti potrošeni i ko ih vraća,a ako si pažljivo pročitao i to sam lepo objasnio,čak sam se složio sa tvojim mišljenjem da je jedan deo tih kredita potrošen i na održavanje socijalnog mira,ali nemaš pravo tvrditi da je sve potrošeno zarad toga.

Quote (badule)
Zar mislis da je gotovo 300 000 ljudi iz Jugoslavije,a najvise iz Srbije i Bosne. I ne pominjem da li su Srbi ili Muslimani ili Hrvati ili recimo Cigani ,u roku od deset godina od 1961-1971 otislo na zapad u pecalbu,zato sto je njima i njihovim porodicama bilo lepo?

Neznam šta si hteo da kažeš sa ovim gore navedenim citatom,jer meni su i te stvari poznate.Moja dva brata su bila u pečalbi,a jedan je i danas tamo i ako Tito već dugo nije živ
Opet tvrdim da je tvoje gledanje Tita kao državnika,gledanje kroz prizmu manjine.Pa šta ako je pola miliona ljudi otišlo na zapad u pečalbu.Nije li to od 20 miliona koliko nas je bilo ipak manjina.Pa gde to u svetu svi žive jednako.Ja i dalje tvrdim da je većina bolje živela nego danas.
Hteli mi to priznati ili ne Tito je bio na čelu Jugoslavije skoro 50 godina i bio je veoma uspešan i kao državnik i kao vođa pobedničkog antifašističkog pokreta uz većinsku podršku nas srba.Što se tiče zabranjivanja slavljenja slava,tu si delomično u pravu,a ja znam mnogo porodica koje su slavile slavu i za vreme Tita,ali ne u ekstremnom smislu (nisu se pevale četničke pesme,nije se veličao Draža Mihajlović,nije se vređao postojeći sistem i nitko im ništa nije zamerao) I svi ti koji su slavili slavu nisu bili komunisti što je i logično.Ali je tacno, da bi dobio zaposlenje , napredovao u sluzbi , bilo je pozeljno da ne slavis slavu i da si clan partije.Pitam te ne postoji li taj uslov i danas, nismo li i danas partiska država.To što ja nisam smeo javno da zapevam OJ VOJVODO SINĐELIĆU ili neki hrvat O BANE JELAČIĆU ja i nisam smatrao ograničavanjem i gušenjem slobode?Za mene je sloboda bila nešto drugo.Uz sve “BIJEDNO”življenje svake godine sam išao na more,onda se to moglo,a danas….
Sad je Tito kriv i za rasparčavanje srbije zašto… zato valjda što je imala autonomne pokrajine,ali u njegovo vreme Kosovo je bilo u sastavu Srbije,a sad vise nije,u njegovo vreme svi srbi su živeli u jednoj državi,a danas.. I ko je za to kriv opet Tito ??? Kao i za sve ostalo što nam se dešava.
Za sav ovaj kriminal,socijalno raslojavanje,lose puteve,afere,zdravstvo,školstvo milijarde i milijarde od privatizacije koje su otišle u ko zna čije džepove.Zbog nemanja srestava za obezbeđenje od poplava,za navodnjavanje poljoprivrednih useva,za obezbeđenje pružnih prelaza kriv je Tito,a ne tamo nekakvi Kostići,Šarančići,direktori JAT-a, EDB-a i mnogi drugi.
Ma kako je u upšte moguće da je jedan čovek za sve kriv

Eto to su neki moji stavovi i misljenje,sa kojima ja završavam polemiku na ovu temu.Ujedno se izvinjavam svima onima koje sam možda povredio svojim mišljenjem jer to mi u ni jednom trenutku nije bila namera.


Poruku je menjao/la tomo47 - Utorak, 09.08.2011, 9:03 PM



Sex je kao skok s motkom,skačeš dok imaš motku










65
poruka na forumu
6 2



post # 62 | 09.08.2011 , 2:35 PM

tito je apsoluto negativna licnost za srpski narod jer je uspeo da unisti ono sto turci nisu mogli za 500 godina on je unistio za 40 godina,unistio je veru u srbina koja nas je drzala zajedno kroz vekove.


Poruku je menjao/la shonebogi - Utorak, 09.08.2011, 2:40 PM

hyfr









3239
poruka na forumu
372 2298



post # 63 | 09.08.2011 , 7:26 PM

Tito je krao al je i narodu dao, a ovi kradu a nista ne dadu... sad

Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









10395
poruka na forumu
4891 18209



post # 64 | 09.08.2011 , 7:44 PM

Auuu, sta ste se raspisaliiiii, znaci bas sam ubola temu biggrin

Quote (Anubis)
Tito je krao al je i narodu dao, a ovi kradu a nista ne dadu...

totalno si u pravu...








361
poruka na forumu
20 115



post # 65 | 09.08.2011 , 10:49 PM

Quote (shonebogi)
tito je apsoluto negativna licnost za srpski narod jer je uspeo da unisti ono sto turci nisu mogli za 500 godina on je unistio za 40 godina,unistio je veru u srbina koja nas je drzala zajedno kroz vekove.


kako je mogao jedan covek da ubije veru u srbina...verujte u sebe, cak i ja verujem u vas...











15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 66 | 09.08.2011 , 11:25 PM

Dragi Tomo:
1.Citat koji ti navodis kao moje reci:Ne znam sto si se toliko uhvatio tih famoznih kredita...itd,su ustvari tvoje reci iz prethodnog tvog posta koje sam ja u svome postu citirao,da bi se znalo na sta reagujem... A ti sada na njega odgovaras kao na moje reci...? Cudno.
2.Bilo bi mi drago,da me malo edukuješ,a u vezi međusobnih srpski pokolja za vreme titove vladavine -ovo su tvoje reci...
Na njih sam ti odgovorio mini edukacijom,kako si i zahtevao. A u sledecem postu menjas postavku iz -medjusobnih srpski pokolja u vreme titove vladavine do-
Quote (tomo47)
Veoma vešto si izbegao zamenom teza pravi odgovor na moje pitanje a znao si da ja nisam mislio na taj vid ratovanja srba nego na oruzani sukob srba sa bilo kim.Navedi mi još jednog vladara pod kojim su srbi bili bez rata(oružanog sukoba) skoro 50 godina

Kod mene,tu gde sam ja ucio pisanje,medjusobni srpski pokolj je pokolj MEDJU Srbima,a ne kako navodis kasnije oruzani sukob srba sa bilo kim. Ta zamena teza je bitna.Postavis jedno pitanje na koje ti odgovorim. A kasnije tvrdis kako si mi postavio sasvim neko drugo pitanje je SAVRSEN PRIKAZ KAKO JE TITOVA SKOLA RADILA 50 GODINA I KAKO SU MNOGI LJUDI LISAVANI SLOBODE I ZIVOTA kada neko zamenjuje teze i menja stav da bi neko ispao smesan. Naravno znajuci da vecina ne cita kompletan tekst.Bitna je kritika,zar ne?
3.Sa citatom odlaska u pecalbu hteo sam da odgovorim na tvoju tvrdnju:U prilog tome ne mogu a da ne pomenem...da smo 1967 godine imali isti privredni rast kao i Japan, a tada bili jača i stabilnija zemlja od Španije i italije tad su nam nudili ulazak u evro integracije. Nažalost....tada se nije imalo sluha pa smo naše mesto ustupili nekom drugom - to su tvoje reci,zar ne,ako nisi zaboravio da si ih napisao.
Ako smo tako bili jaki,privredno,normalno je za pretpostaviti da je bilo posla u nasoj zemlji,zar ne?
Zasto je u tom periodu toliko ljudi odlazilo iz tog rajskog vrta,ako je bio takav privredni razvoj? I to u bas zemlje kao sto je izmedju ostalog i Italija? Zvuci suludo,zar ne? Verovatno su bili prognani iz takvog Titinog rajskog vrta?
Da li ti je dovoljan podatak da su recimo Romi-Cigani u najvecoj meri odlazili iz Juge jer su bili gradjani ne drugog reda vec stotog reda. U tom rajskom vrtu bratstva i jedinstva naroda i nacionalnosti. Verovatno ti to nije bitno.Uostalom pitaj bracu sto su otisli u pecalbu. Sigurno nisu otisli da bi videli svet.
4. Krediti koji su uzimani u najvecoj meri su utroseni za ocuvanje socijalnog mira,dobar deo u infrastrukturu,a ostatak u promasene investicije-fabrike kao sto je smederevska zelezara,za koju su i filmovi snimani pa zabranjivani jer su ukazivali na to da je suludo praviti zelezaru u regionu gde nema zeleza. I jos citav niz primera. Npr. Drvna industrija u Dalmaciji za koju su sirovine dovozene iz centralne Bosne. Posto u Dalmaciji nema kvalitetne sume za preradu. Perverzija od investicije,zar ne?
5.
Quote (tomo47)
Opet tvrdim da je tvoje gledanje Tita kao državnika,gledanje kroz prizmu manjine.Pa šta ako je pola miliona ljudi otišlo na zapad u pečalbu.Nije li to od 20 miliona koliko nas je bilo ipak manjina.Pa gde to u svetu svi žive jednako.

Zapravo dragi Tomo radi se o mnogo vise ljudi. Pola miliona je tebi manjina? Nisu ni bitni zar ne? A sta je sa njihovim porodicama? Sto hiljada Titinih neistomisljenika koji su zavrsili na Golom Otoku je malo,zar ne? A sta je sa njihovim porodicama? Ma nisu bitni Tomo,jer je tebi tada bilo lepo. Pa te je bilo bas briga za nekog tamo ko se nije slagao sa Titom pa su mu zena i deca izbaceni iz stana-kuce,on prognan u kazamat ili ubijen,a njegova deca i danas nose beleg.
6.
Quote (tomo47)
a ja znam mnogo porodica koje su slavile slavu i za vreme Tita,ali ne u ekstremnom smislu (nisu se pevale četničke pesme,nije se veličao Draža Mihajlović,nije se vređao postojeći sistem i nitko im ništa nije zamerao)

Ne znam za tebe,ali ako si verujuci,onda znas kao sto i ja znam da slavljenje slava i ne ukljucuje pevanje uopste,osim duhovnih pesama ili pesama sa narodnim motivima. Sablaznio sam se kad sam procitao da bi se na nekoj slavi trebale pevati cetnicke pesme ili da se velica bilo ko osim sveca.
7.
Quote (tomo47)
Za mene je sloboda bila nešto drugo

To ti Tomo i govorim. Za tebe je sloboda bila otici svake godine na more. A za mene dobiti posao,zaraditi za hleb. Zato i postoji razlika u nasim misljenjima.
8.A u vezi Kosova da znas da je nakon Rankoviceve smene poceo najveci egzodus Srba sa Kosova jos od Carnojevica. Za to je kriv samo Tito. Da te je zanimalo ,procitao bi i kako su se mnogi siptarski intelektualci zestoko opirali cinjenici o naseljavanju Albanaca iz Albanije na Kosovo. Gotovo 150000 Albanaca je naseljeno iz Albanije. Tada je poceo pakao za Srbe,Cigane,Gorance,Turke,pa cak i za shiptare starosedeoce. Ali nema veze Tomo,sve je to MANJINA,zar ne. A tu Tito ionako nije kriv. Sta zna kralj sta mu dvorani rade?
NA KRAJU-EPILOG
I ja sam samo naveo zbog cega mi je Tito bio negativan lik. Ali ja sam samo MANJINA. wink


Poruku je menjao/la badule - Utorak, 09.08.2011, 11:28 PM

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









2963
poruka na forumu
797 10239



post # 67 | 08.01.2012 , 6:21 AM

Quote (Davor)
sve sto znam je da se u to vreme moglo ziveti i stvoriti dosta od postenog rada i znao se neki red istina nisi mogao da javno jeb*e coveku majku ko Tadicu danas al jbg znao se red...

tacno tako...
ni ja nisam rodjen u njegovo vreme, nazalost...
taj covek nije bio samo pozitivna licnost, po mom misljenju...
taj covek je bio LEGENDA!!!
nije se niti ce se roditi jos jedan TITO...
covek je ujedinio toliko ljudi...
svi su ga voleli i postovali...
u njegovo vreme nije bilo bede i besparice...
pa pogledajte samo te Titove sletove koje je omladina radila...
to je velicanstveno!!!
da je negativna licnost, mislite da bi to tako bilo???
hmmm, pa znate li kad ce za Tadica da se pravi slet?!?
NIKAD...
uuhhhhh... sama pomisao na Tadica i sav se tresem od nervoze...
bljuvotina od coveka... angry2
ja samo mogu reci, da je TITO bio i ostao velikan dostojan svoga imena!
pogledajte ovu lepotu samo... uzivajte...





joooooj.... rasplaka se sad... cry



pa dobro ljudi, jel ikada u zivotu plakalo ovoliko ljudi, kao sto je, kada je izasla vest na tv-u da je umro drug Tito?
da li je ovoliko ljudi ikada prisustvovalo necijoj sahrani, kao sto je prisustvovalo na sahrani druga Tita?
NIKADA, i NIKADA ni nece...
JEDAN JE TITO!


Poruku je menjao/la Deki87 - Nedelja, 08.01.2012, 6:23 AM

:P









2
poruka na forumu
0 0



post # 68 | 08.01.2012 , 11:34 AM

ljudina ,pamtim to vrijeme








254
poruka na forumu
81 1657



post # 69 | 08.01.2012 , 1:43 PM

Jedino mi se svidja to sto je ujedinio narode koji se ni u snu ne bi ujedinili.












131
poruka na forumu
44 452



post # 70 | 08.01.2012 , 1:57 PM

Quote (panke95bre)
Jedino mi se svidja to sto je ujedinio narode koji se ni u snu ne bi ujedinili.


Zar nije pre II svetskog rata bila Kraljevina Jugoslvija???

Budi ono sto jesi, jer zivot je isuvise kratak da bi bio neko drugi...









15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 71 | 08.01.2012 , 8:30 PM

Quote (Marko_IL)
Zar nije pre II svetskog rata bila Kraljevina Jugoslvija???


Ma jok bre,kakva Kraljevina?
Niko nije mogao da ujedini narode ,samo Tito...
Pa vidis Marko da su ljudi izgubljeni u hodnicima istorije....
Tito im bio dobar....
Pa i za onim suntavim Koreancem je plakalo 50 miliona ljudi,a sto je istto toliko pobio-nema veze....
Akoliko je Tito smakao glava ,tek ce da se cuje...

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









3390
poruka na forumu
1181 12635



post # 72 | 08.01.2012 , 8:40 PM

Quote (badule)
Akoliko je Tito smakao glava ,tek ce da se cuje...


Mng... pricao mi je deda to a najvise je smakao Srpskih glava, pa gde to ima da masinbravar bude na celu jedne drzave, to je moglo samo kod nas a Tito je najcuveniji masinbravar na svetu jedini je bio predsednik i to dozivotni, dok se nismo raspali kao bas :D








47
poruka na forumu
2 11



post # 73 | 08.01.2012 , 9:21 PM

Ja sam rodjen nakon njegove vladavine,al su mi stariji govorili da za njegovog vremena nije bilo ovoliko lopova na vlasti i nezaposlenih.Svako ko je htjeo da radi imao je negdje mjesto.(Vjerovano ne odmah ali u kracem periodu bi se naslo).Ali znam i da je bilo i losih poteza jer se par generacija moralo zrtvovati najvise fizicki(moji djedovi i pradjedovi) da se sljedeci narastaji ne bi toliko mucili da se stvori nesto bolje i stabilnije.To je stvoreno,stvorena je drzava koja je imala sve,jake sportiste,dobru ekonomiju,jaku vojsku,bila je priznata u svijetu,odlicne naucnike i izumitelje.Npr danas vam treba pasos i jos hrpa papira da odete u Francusku ili u neku drugu stranu zemlju,tada je bio potreban samo pasos i to jedan za sve zemlje,a dinar kao valuta SFRJ je bila mnogo jaka i priznata valuta....Na osnovu ovih informacija koje sam ja dobio Tito je po meni bio vise pozitivna nego negativna osoba......al boze moj 100 ljudi 100 cudi.....Tanja svaka cast za temu... pisanje prijatelji victory








3239
poruka na forumu
372 2298



post # 74 | 09.01.2012 , 0:58 AM

Quote (lukacar95bre)
pa gde to ima da masinbravar bude na celu jedne drzave


mozda je zato i bilo bolje jer je bio obican covek dok ovi dokrtori, magistri itd vecinu zivota uce da kradu i zaradjuju na narodu...

Quote (MrAlexa)
Svako ko je htjeo da radi imao je negdje mjesto.(Vjerovano ne odmah ali u kracem periodu bi se naslo).Ali znam i da je bilo i losih poteza jer se par generacija moralo zrtvovati najvise fizicki(moji djedovi i pradjedovi) da se sljedeci narastaji ne bi toliko mucili da se stvori nesto bolje i stabilnije.To je stvoreno,stvorena je drzava koja je imala sve,jake sportiste,dobru ekonomiju,jaku vojsku,bila je priznata u svijetu,odlicne naucnike i izumitelje.Npr danas vam treba pasos i jos hrpa papira da odete u Francusku ili u neku drugu stranu zemlju,tada je bio potreban samo pasos i to jedan za sve zemlje,a dinar kao valuta SFRJ je bila mnogo jaka i priznata valuta....Na osnovu ovih informacija koje sam ja dobio Tito je po meni bio vise pozitivna nego negativna osoba


Zar je potreban neki dokaz vise..? Ko je sluso niko ga nije diro a ko se pravio pametan dobio je po ledjima, onda nisi mogo da jeb*s predsedniku mamu na drzavnoj televiziji, niju mogli huligani da razvale glavni grad niti je mogla da se odrzava Parada ponosa, al ocigledno da po nekima ova demokratija ima svoje prednosti :)

Geek Perspective - tech news and reviews from Geeks point of view









131
poruka na forumu
44 452



post # 75 | 09.01.2012 , 1:51 AM

Quote (Davor)
Zar je potreban neki dokaz vise..? Ko je sluso niko ga nije diro a ko se pravio pametan dobio je po ledjima, onda nisi mogo da jeb*s predsedniku mamu na drzavnoj televiziji, niju mogli huligani da razvale glavni grad niti je mogla da se odrzava Parada ponosa, al ocigledno da po nekima ova demokratija ima svoje prednosti


Nisu mu mogli nista jer je bio diktator kao sto je badule i rekao.... Nisam pristalica tzv. demokratije, ali nisam bas ni Titov fan...

Budi ono sto jesi, jer zivot je isuvise kratak da bi bio neko drugi...









377
poruka na forumu
54 303



post # 76 | 09.01.2012 , 2:48 AM

Nisam bio rodjen u to vrijeme, ali po pricama starijih ljudi covjek je bio "bog i batina"
To se dokazalo i na nekim dokumentarcima

Ja mislim da je pozitivna ! cao












15404
poruka na forumu
2409 REP OFF



post # 77 | 09.01.2012 , 3:22 AM

Kaze CHICHA MRSOJE: Ko batina popio nije,taj ne zna koliko je voda slatka....

Koji covek je covek,ako ne cini svet boljim?









92
poruka na forumu
5 47



post # 78 | 09.01.2012 , 4:10 AM

Negativna
Iako je njegov rezim bio "blazi" od ostalih diktatora to ne znaci da je bio dobar.
Za vreme njegove vladavine najvise su Srbi patili a i dalje trpe posledice. Zasto Srbi?
Pa vecina Srba nije podrzavalo Tita zato su Srbi uvek imali poseban tretman, zbog cega mislite da Tito izabrao bas Beograd za glavni grad Jugoslavije? Zar nije cudno da ako ste rodjeni u Hrvatskoj, Sloveniji itd. izaberete neki grad iz vase zemlje a ne neki strani koji vec par puta bio bombardovan?








191
poruka na forumu
11 89



post # 79 | 09.01.2012 , 5:11 AM


"one man's fun is another's hell"









1005
poruka na forumu
49 230



post # 80 | 09.01.2012 , 3:10 PM

Quote (MrAlexa)
Ja sam rodjen nakon njegove vladavine,al su mi stariji govorili da za njegovog vremena nije bilo ovoliko lopova


Komunizam batice, mogo si ti da pricas drugacije i mislis drugacije koliko hoces, al na Golom Otoku.

Twitter: https://twitter.com/marestrpc



Forum » Obrazovanje » Istorija » Josip Broz Tito - pozitivna ili negativna istorijska licnost
Search: